DIECEZJA SIEDLECKA
4 lipca 2025 r. Imieniny obchodzą: Elbieta, Malwina, Teodor
Czytania: (Rdz 23,1-4.19.24,1-8.10.48.59.62-67); (Ps 106,1-5); Aklamacja (Mt 9,12b.13b)Ewangelia: Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl
Pomnik Asłanowicza odrestaurowany
Uroczystość odpustowa i festyn rodzinny w sanktuarium Matki Bożej /WIDEO/
Parafie z diecezji siedleckiej na ogólnopolskich zawodach Liturgicznej Służby Ołtarza
Tomasz Madoń, prezes PKS, odwołany. Jego funkcję przejął Ryszard Szczygieł
Setne urodziny „Szarotki”. Stefania Gelo uhonorowana przez żołnierzy 5MBOT
CIC tylko w Warszawie
Marcin Celiński w audycji O Tym Się Mówi zapowiada walkę o dobre imię /AUDIO/
Radiowa Niedziela - 6 lipca
Śmierć w ogniu
Niezwykli goście w siedzibie Katolickiego Radia Podlasie
Konkurs „Papież Franciszek w oczach dzieci”
WTOREK X TYGODNIA ZWYKŁEGO, 9 CZERWCA (2015-06-08 20:06:03)
Dla wielu Jezus był gorszycielem, obrazoburcą. Wszystko co robił było „nie tak”. Wszystko co powiedział było „przeciw” prawu i tradycji. Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Mateusza Mt 5, 17-19 Jezus powiedział do swoich uczniów: «Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim».
Dla wielu Jezus był gorszycielem, obrazoburcą. Wszystko co robił było „nie tak”. Wszystko co powiedział było „przeciw” prawu i tradycji.
Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Mateusza
Mt 5, 17-19
Jezus powiedział do swoich uczniów: «Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim».
Żydzi mieli problem z Jezusem, ponieważ przyjęli inne założenia. Dla Jezusa najważniejsza jest głęboka relacja z Bogiem. To z niej ma wypływać nasza postawa życiowa oraz źródło miłości. Żydzi natomiast reprezentują pobożność zalęknioną. Nie mają relacji osobowej z Bogiem. Boją się, że wraz z utratą Tradycji utracą również sacrum i sens religii. To nie wiara. To kultura. Żydzi utożsamili wiarę z prawem. Co było czymś normalnym w tamtych czasach. Jezus próbuje uspokoić, przesunąć akcenty, ale zmiana jest zbyt bolesna, zbyt radykalna. Dla tych, którzy z pełnieniem godności kapłańskiej łączyli rządzę przywództwa, jest wręcz zakwestionowaniem ich roli społecznej. To nie może się podobać. Pomyśl, czego ty byś Bogu nie oddał? Z czym byś nie mógł się rozstać? Kiedy serce albo rozum opierają się jakimś faktom, zawsze łatwo przychodzi im znajdować wyjaśnienia. Tworzy się alternatywną rzeczywistość. Jezus mówi: „nie ma alternatywy” – albo jesteś ze mną, albo nie. Czy jesteś w stanie się przemóc, oddać Bogu, i mimo niedoskonałości, służyć Mu? Czy też pozorujesz sprawiedliwość dla własnej, zawoalowanej korzyści? Uważaj, by kiedyś Bóg nie powiedział: „Nie znam cię”. Jezu cichy i pokornego serca, uczyń serca nasze, według serca Twego. Niech nasze serca i umysły będą otwarte na nowość Twojej Ewangelii, ogrom Twojej miłości oraz na bliźnich, których spotykamy na naszej drodze życia. (www.modlitwawdrodze.pl)
Żydzi mieli problem z Jezusem, ponieważ przyjęli inne założenia. Dla Jezusa najważniejsza jest głęboka relacja z Bogiem. To z niej ma wypływać nasza postawa życiowa oraz źródło miłości. Żydzi natomiast reprezentują pobożność zalęknioną. Nie mają relacji osobowej z Bogiem. Boją się, że wraz z utratą Tradycji utracą również sacrum i sens religii. To nie wiara. To kultura.
Żydzi utożsamili wiarę z prawem. Co było czymś normalnym w tamtych czasach. Jezus próbuje uspokoić, przesunąć akcenty, ale zmiana jest zbyt bolesna, zbyt radykalna. Dla tych, którzy z pełnieniem godności kapłańskiej łączyli rządzę przywództwa, jest wręcz zakwestionowaniem ich roli społecznej. To nie może się podobać. Pomyśl, czego ty byś Bogu nie oddał? Z czym byś nie mógł się rozstać? Kiedy serce albo rozum opierają się jakimś faktom, zawsze łatwo przychodzi im znajdować wyjaśnienia. Tworzy się alternatywną rzeczywistość. Jezus mówi: „nie ma alternatywy” – albo jesteś ze mną, albo nie. Czy jesteś w stanie się przemóc, oddać Bogu, i mimo niedoskonałości, służyć Mu? Czy też pozorujesz sprawiedliwość dla własnej, zawoalowanej korzyści? Uważaj, by kiedyś Bóg nie powiedział: „Nie znam cię”.
Jezu cichy i pokornego serca, uczyń serca nasze, według serca Twego. Niech nasze serca i umysły będą otwarte na nowość Twojej Ewangelii, ogrom Twojej miłości oraz na bliźnich, których spotykamy na naszej drodze życia.
(www.modlitwawdrodze.pl)
< powrót
Parafia Św. Andrzeja Boboli w Gąsiorach
Copyright 2007 - Realizacja KreAtoR